Templomosok vagy kádárok falva?
A falu Haros alján fekszik, innen jön a neve" - ízlelgeti a helységnév etimológiáját a helyi hagyomány. A hasonnevű patakocska két oldalát megülő kis település bejáratánál van a műemlék értékű római katolikus templom. Keleti része egy korábbi, de időközben alakított gótikus, a nyugati későbbi, XVIII. századi. Az egyhajós keletelt templom gótikabeli maradványa, két leszeltívű faragott késő gótikus ajtókeret: egyik a sekrestye bejárata, a másik egy befalazott a külső déli falban. Északi és déli falán freskótöredékek kerültek napvilágra. Feltárására és értékelésére még nem került sor. A templom lapos mennyezete stukkódíszes. Déli portikusának timpanonjában védőszentjének – Nepomuki Szent Jánosnak – a szobra látható. Az ő megdicsőülését ábrázolja a szép késő barokk oltár képe is. Az épület nyugati homlokzatán érdekes felirat szól a látogatóhoz:
"Mikor s ki épített, egy élő sem tudja. Kiskápolna voltam hajdan és őrbástya. Templom ezer után 744-ben lettem s meg Újultam 92-ben. Végre most 1865-ben Feldíszített Haraly eképp költségén Mikor Ns. Fejér Mihály vala a főgondnok Mit neked utókor emlékül átadok."
A templomot körülvevő temetőben nyugszik a falucska egyik jeles szülötte Gazda Ferenc (1920-1996), egyetemi tanár, nyelvész, tankönyvíró, a Nyelv és Irodalomtudományi Közlemények munkatársa, az 1956 utáni megtorlás börtönviseltje.
Egyedi jelenség Haralyban, hogy a haranglábat fenn a falu közepén építették fel, "hogy jobban hallja a nép a harangok szép szavát". Valóban van egy neves, brassói harangműves által készített harangja. Felirata: O Rex Gloriae Christe Veni cum Pace P. N. 1617.
A mai templomtól keleti irányban emelkedő hegyet Vörösvár-hegy vagy Barátok hegye néven emlegetik. Ide helyezik az írások és a szájhagyomány is "a veres barátok templomát". Ma már csak helye látható egy épületnek, egy mélyedés - az ún. Kincses-gödör - amelyről mondogatják, hogy alagút kötötte össze a mai templommal. "Nem messze innen - folytatja a helyi hagyomány - beszakadt egy hegyoldalon a talaj, Aratás pusztáján, s ott három tó keletkezett. A három víztükörnek három színe van: barna, szürke és kék." Haraly hagyományos mestersége a kádárság. A két világháború között itt több mint 30 mester működött. Most alig négyen dolgoznak. Vásárokon, kiállításokon láthatjuk munkáik.
2007 majúsától új székelykapuval büszkélkedik Haraly. A régi kapu az idő és a múlt rendszer áldozata lett.
Kisgyögy Zoltán írása a Háromszék napilapban.
|